Wybrany termin:
Termin:
1 lis 2024 - 3 lip 2025
Miejsce:
Online
Cena:
5200,00 zł

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy

Offer image

Termin:

Miejsce:

Online

Czas trwania:

163 godz.

Prowadzący:

Kierownik studiów: prof. dr hab. Karol Kiczka

Cena:

5200,00 zł

Dodatkowe informacje zajęcia będą prowadzone zdalnie - aplikacja MS Teams.

Pozostałe terminy:

W tym momencie brak dostepnych terminów

Studia mają na celu wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności niezbędne do efektywnego zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz do pełnienia funkcji inspektorów, starszych inspektorów, specjalistów i starszych specjalistów do spraw BHP. Program obejmuje zarówno zagadnienia prawne, jak i techniczne związane z bezpieczeństwem w miejscu pracy.

Usługa:
Studia podyplomowe
Poziom:
Zaawansowany
Kategorie:

Studia przeznaczone są dla absolwentów wyższych studiów magisterskich (lub równorzędnych), jak i wyższych studiów zawodowych (po uzyskaniu dyplomu licencjata lub równorzędnego). Otrzymane świadectwo ukończenia Studiów Podyplomowych BHP upoważnia absolwentów, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 109, poz. 704, z późniejszymi zmianami) do pełnienia funkcji inspektorów, starszych inspektorów oraz specjalistów i starszych specjalistów do spraw bhp w przedsiębiorstwach i innych jednostkach.

  • Prawo pracy
  • Prawna ochrona pracy
  • Konwencje, normy i uregulowania międzynarodowe oraz dyrektywy Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa pracy
  • Nadzór państwowy nad warunkami pracy
  • Wymogi policyjne i regulacyjne w gospodarce
  • Czynniki szkodliwe, niebezpieczne i uciążliwe w środowisku pracy
  • Zadania i metody pracy służb BHP
  • Ergonomia w procesie pracy
  • Psychofizjologiczne problemy człowieka w środowisku pracy
  • Środki ochrony indywidualnej
  • ADR. Transport substancji niebezpiecznych
  • Medycyna sądowa
  • Ustalanie przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy
  • Ocena ryzyka zawodowego
  • Zarządzanie bezpieczeństwem pracy
  • Techniczne bezpieczeństwo pracy
  • Wymagania prawne dotyczące oceniania zgodności maszyn. Prawne aspekty oznakowania CE
  • Psychologiczne i pedagogiczne podstawy edukacji dorosłych
  • Organizacja i metodyka szkolenia oraz popularyzacja bezpieczeństwa pracy
  • Zasady udzielania pomocy przedmedycznej
  • Ochrona przeciwpożarowa. Zagrożenia pożarowe i wybuchowe
  • Kompetencje Inspekcji Ochrony Środowiska i innych organów oraz instytucji w zakresie związanym z ochroną środowiska i BHP

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów oraz ćwiczeń, w trybie niestacjonarnym (zjazdy: sobota i niedziela). W roku akademickim 2024/2025 zajęcia będą prowadzone zdalnie za pomocą aplikacji MS Teams.

Dane do kontaktu:

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii

Ul. Uniwersytecka 22/2650-145 Wrocław

Tel. +48 713752371, +48 691944003

Email: podyplomowe.wpae@uwr.edu.pl

Strona internetowa: podyplomowe.prawo.uni.wroc.pl

Uczestnik otrzymuje:

Absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych. Świadectwo upoważnia absolwentów do ubiegania się o pełnienie funkcji inspektorów, starszych inspektorów oraz specjalistów i starszych specjalistów do spraw BHP w przedsiębiorstwach i innych jednostkach organizacyjnych.

Wiedza:

  • Pogłębiona wiedza o miejscu i specyfice prawa pracy oraz ochrony pracy.
  • Znajomość terminologii prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa administracyjnego, prawa ochrony środowiska.
  • Znajomość źródeł prawa bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym prawa międzynarodowego i Unii Europejskiej.
  • Znajomość terminologii dotyczącej źródeł zagrożeń zawodowych oraz oceny ryzyka zawodowego.
  • Wiedza na temat rodzajów i skutków zagrożeń fizycznych, chemicznych, biologicznych i innych w środowisku pracy.
  • Znajomość podstawowej terminologii dotyczącej ergonomii i fizjologii pracy.
  • Znajomość systemu organów kontroli i nadzoru nad przestrzeganiem prawa BHP.
  • Znajomość terminologii dotyczącej ryzyka zawodowego oraz umiejętność oceny ryzyka zawodowego i prowadzenia dokumentacji.
  • Wiedza na temat różnych skutków prawnych w przypadku braku zapewnienia bezpiecznych warunków pracy.
  • Znajomość pedagogiki i kształcenia dorosłych.

Umiejętności:

  • Określanie skutków prawnych, w tym skutków w sferze prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz zagrożeń zawodowych.
  • Ocena rodzajów zagrożeń zawodowych oraz ocena ryzyka zawodowego i prowadzenie dokumentacji.
  • Rozpoznawanie rodzajów obowiązków pracodawców i pracowników oraz odpowiedzialności w sferze BHP.
  • Określanie wymagań ergonomicznych i fizjologicznych dotyczących stanowisk pracy.
  • Zgłaszanie potrzeb w zakresie BHP odpowiednim podmiotom, służbom, inspekcjom i organom państwowym.
  • Przeprowadzanie postępowań powypadkowych i sporządzanie odpowiedniej dokumentacji.
  • Przeprowadzanie szkoleń BHP i sporządzanie stosownej dokumentacji.
  • Wskazywanie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej do stosowania w zakładzie pracy.
  • Przeprowadzanie analizy stanu BHP w zakładzie pracy.
  • Przeprowadzanie ewakuacji oraz organizacja ochrony przeciwpożarowej w zakładzie pracy.

Kompetencje społeczne:

  • Dostrzeganie konieczności stałego pogłębiania wiedzy o prawie pracy i BHP ze względu na zmieniające się otoczenie prawnicze i faktyczne.
  • Przygotowanie do aktywnego zawodowego funkcjonowania w organizacjach i instytucjach.
  • Podkreślanie znaczenia rozwoju wiedzy o prawie pracy i BHP w obliczu zmieniającego się otoczenia społeczno-gospodarczego.
  • Gotowość do odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych oraz rozwijania dorobku zawodowego.

Pozostałe korzyści:

Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w zakładowych służbach BHP zgodnie z wymogami aktualnie obowiązujących przepisów wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz do prowadzenia działalności gospodarczej w tym przedmiocie.

Dodatkową korzyścią jest:

  • Możliwość ukończenia certyfikowanego kursu pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • Zaświadczenie o odbyciu szkolenia kształcenia dorosłych.